Sesli Aramayı Optimize Etmek, 2021'de SEO Planınızı Nasıl Etkileyecek?

Sesli Aramayı Optimize Etmek, 2021'de SEO Planınızı Nasıl Etkileyecek?

On yıl önce, "arama" ve "metin" arasındaki ilişkiyi kurarak bir meslekten olmayan kişiye SEO'yu tanımlayabiliyordunuz. Günümüze kadar hızlı ileri sarıldı ve artık büyük bir web trafiği ve çevrimiçi satın alma yığını, sesli komutla başlatılan aramalardan geliyor. Kullanıcılar, Siri veya Alexa'yı kullandıklarında - bir tarayıcıya bir arama sorgusu yazdıklarına kıyasla - farklı bir şekilde içerik istediği için, içeriği daha fazla trafiği yakalamak için optimize etmek biraz farklı çalışacaktır.

Sesli arama, tarayıcı aramasından farklıdır

Bir sesli komut istemini basitçe bir arama çubuğuna aktaran ve bir sonuç listesi döndüren sesli aramalar veya dijital asistan tarzı bir platformdan belirli bir komutu tetikleyen bir arama eylemi arasında erken bir ayrım yapmanız gerekir. Çoğu içerik, hem Google arama çubuğu hem de bir Alexa sesli komutu için optimizasyonları aynı anda karşılayamayacak ve bazı içerikler, ekransız bir ev gibi ses özellikli cihazlarla hiçbir şekilde kullanılamaz. bir makale görüntüleyemeyen veya video oynatamayan akıllı hoparlör. Bunun yerine, sesle etkinleştirilmiş cihazlarla etkileşim halindeyken kitlelere ulaşmak istiyorsanız, sesle optimize edilmiş içeriği kılıfınızdaki başka bir ok olarak düşünebilirsiniz.

Akıllı telefonun yanındaki akıllı hoparlörün fotoğrafı.

Kaynak

Tüm içeriğin ses dostu olması gerekmez

Sesli arama yoluyla özellikle bulunabilir ve tüketilebilir olacak şekilde tasarlanmış içerik oluşturmak, bazı kullanıcılar için diğerlerinden daha önemli olacaktır. Ekransız cihazlar ve sesle etkinleştirilen arama daha yaygın hale geldikçe, bazı siteler ve sayfalar muhtemelen daha Alexa dostu olmaktan faydalanacaktır. Örneğin, konuma dayalı işletmeler, çevrimiçi varlıklarını sesli arama yoluyla keşfedilebilir olacak şekilde optimize ederek yaya trafiğini artırmak için büyük fırsatlara sahiptir. Yelp'e veya Google Haritalar'a gidip "pizza servisi" için metin araması yapanlara kıyasla, her gün Siri veya Alexa'dan "yakınlarda bir pizza dükkanı bulmasını" isteyebilecek daha fazla kullanıcı var.

Bununla birlikte, sesli aranabilirlik, yüksek sesli arama sıralamasından en çok yararlanabilecek kullanıcılar için bile, tüm SEO stratejinizi etrafında oluşturmanız gereken şey değildir. Bunun nedeni, sesin tam olarak metin aramanın yerini almaması - onu tamamlamasıdır.

Örneğin Siri, bir kullanıcıyı bir oyunun skoruyla ilgili olarak güncelleyecek, ancak aksiyonu ani bir şekilde anlatmayacaktır. Spor yorumlarıyla ilgilenen kullanıcılara reklam sunmak istediğiniz için bir sayfanın sıralanmasını istiyorsanız, tüm içeriğinizi sese uyacak şekilde optimize etmeye çalışmak, katılımı artırmanın en etkili yolu olmayabilir.

Bununla birlikte, bir perakende sandviç dükkanının yaya trafiğini artırmak istiyorsanız, kullanıcılar sürüş sırasında sesli komutla "yakınımdaki öğle yemeği yerleri" istediklerinde işletme girişini daha kolay bulunacak şekilde kesinlikle optimize edebilir ve yaklaşımınızı buna göre uyarlayabilirsiniz. akılda hedef.

Akıllı cihazlar ve sesli arama, kullanımın arttığını ancak henüz hakim olamadığını görüyor

Sesli arama hızlı bir şekilde geliyor, ancak henüz kritik kitleye ulaşmadı ve belirli içerik hedeflerine sahip erken benimseyenler için bazı meyveler yarattı.

Temmuz 2019'da Adobe , tüketicilerin yaklaşık % 48'inin genel web aramaları için sesli aramayı kullandığını gösteren bir çalışma yayınladı Çalışma, akıllı telefonlardaki veya akıllı hoparlörlerdeki dijital asistanlar arasında ayrım yapmadı, ancak çıkarımlar benzer.

Adobe'nin çalışmasında, yanıt verenlerin% 85'i akıllı telefonlarında ses kontrolleri kullandı ve sesli komutlar için en çok kullanılan durum yol tarifleri almaktı ve navigasyon aramalarının% 52'si sesli olarak gerçekleştirildi. Adobe'nin bulgularıyla tutarlı olarak Microsoft, 2019'da akıllı telefon sahiplerinin% 72'sinin dijital asistanlar kullandığını ve tüm yol navigasyon aramalarının% 65'inin sesli komutla yapıldığını bildiren bir çalışma yayınladı .

BrightLocal tarafından yürütülen bir 2018 sesli arama anketi , cihaza göre bazı yaygın kullanım durumlarını ortaya çıkardı:

  • ABD'deki tüketicilerin% 58'i akıllı telefonda yerel bir işletme için sesli arama yaptı

  • Bu sesli arama kullanıcılarının% 74'ü yerel işletmeleri aramak için en az haftada bir ses kullanıyor

  • Sesli arama kullanıcılarının% 76'sı akıllı hoparlörlerde yerel işletmeler için haftada en az bir kez arama yapıyor ve çoğunluğu bunu her gün yapıyor

ABD evlerinde akıllı konuşmacıların benimsenmesi 2018 ve 2019 arasında% 22 artarak en az bir akıllı hoparlöre sahip evlerin tahmini% 45'ine ulaştı . OC&C Strategists tarafından yayınlanan araştırma, akıllı konuşmacının yalnızca ABD ve Birleşik Krallık'ta 2022 yılına kadar sesli alışverişi 40 milyar dolarlık bir pazara dönüştürmesini öngördü .

Ancak, COVID-19 salgını sırasında yapılan saldırılara rağmen ses teknolojisinin kitlesel olarak benimsenmesi hala gecikiyor. NPR ve Edison Research tarafından hazırlanan 2020 Akıllı Ses Raporu , bu cihazları kullanan haber ve eğlence tüketiminin 2020'nin başlarında akıllı hoparlör sahiplerinin üçte biri arasında arttığını tespit ederken, sahip olmayanların üçte ikisinin Önümüzdeki altı ay içinde sesle etkinleştirilmiş bir hoparlör satın alın ve sesli komutları kullanan sahip olmayanların neredeyse yarısı aynı şekilde hissetti. Microsoft'un 2019 araştırmasına göre, akıllı hoparlörleri olan kişiler hala birçok geleneksel metin araması yapıyor ve sesli komut teknolojisine erişimi olan herkes onu her temel işlev için kullanmayı sevmiyor.

Kitlesel benimsemedeki gecikmenin bir kısmı, evlerimizi mikrofonlarla doldurmamızın istenmesiyle birlikte gelen çözülmemiş güven ve gizlilik sorularına bağlanabilir. Akıllı hoparlör sahiplerinin çoğunluğu (% 52) ve akıllı telefon ses kullanıcılarının çoğu (% 57), akıllı hoparlörlerinin / akıllı telefonlarının "her zaman dinlediğinden" rahatsız. Bununla birlikte, gümüş astar, her bir cihaz için aşağı yukarı aynı sayıda kullanıcının, bilgilerini güvende tutmak için akıllı hoparlörü / akıllı telefonu yapan şirketlere güvenmesidir.

Arama genelinde dijital asistanların pazar payı

Yayın anında sesli arama taleplerinin çoğunu işleyen, her biri kendi arama algoritmalarına sahip, ancak bazı örtüşme ve veri kaynakları ortak olan dört büyük akıllı yardımcı vardır.

Her asistanın pazar payını anlamak, optimizasyon stratejinizi en önemli büyüme hedeflerinize göre önceliklendirmenize yardımcı olabilir. Bu dijital asistanların her biri, biraz farklı bir çekiciliğe ve kullanıcı tabanına sahip farklı donanım markalarına bağlıdır, bu nedenle, analiz izleme çabalarınızı hedeflediğiniz kitleye bağlı olarak muhtemelen yalnızca bir veya iki platforma odaklayabilirsiniz.

Microsoft 2019 Ses Raporu, katılımcılardan daha önce hangi dijital yardımcıları kullandıklarını listelemelerini istedi ve bu, bu motorların her birinden ne kadar sesli arama trafiği gelmesini bekleyebileceğimiz konusunda geniş bir fikir veriyor. Siri ve Google Assistant, her biri pazarın% 36'sına hükmederek birinci oldu. Amazon Alexa, tüm dijital asistan kullanımının% 25'ini oluştururken, Microsoft Cortana cihazların% 19'una güç vererek üçüncü sırada yer aldı.

Burada dikkat edilmesi gereken ilginç bir şey, Cortana'yı çalıştıran motorun büyük ölçüde Amazon Alexa ile ortaklığa dayanıyor olmasıdır . Cortana, dizüstü bilgisayarlara ve kişisel bilgisayarlara "Cortana, yeni e-postalarımı oku" gibi sesli komut işlevselliği sağlarken, Alexa "Işıkları aç" veya "NPR Oynat" gibi daha fazla akıllı hoparlör isteği görür.

Sesli arama ve sesli eylemler için optimize etme

Sesli komutlar aslında iki kategoriye ayrılır - sesli arama ve sesli işlemler - ve her biri, herhangi bir sesli istek için hangi yanıtın önce döndürüleceğini belirlemek için farklı kriterler arar. Sesli arama için bir SEO planını değerlendirirken hangisinden bahsettiğinizi tanımlamak gerçekten önemlidir, çünkü içeriği çok farklı şekilde işlerler.

Bir sesli arama, bir akıllı telefon tarayıcısında "OK Google" komutunun kullanılması gibi, bir tarayıcıda sonuçları döndürmek için temelde bir klavye girişini sözlü bir arama cümlesiyle değiştirir. Bu, kullanıcının sesli bir yapay zeka ile etkileşimde bulunurken sorguları daha diyalog halinde ifade etme eğilimine bağlı olarak anahtar kelime öbeklerinizi nasıl uyarlayacağınızı etkileyebilir.

Sesli uyarıları dinlemek için aydınlatılan akıllı bir hoparlörün fotoğrafı.

Öte yandan sesli eylemler, akıllı hoparlör aracılığıyla bir paket servisi siparişi vermek veya arabanızdan hava durumunu kontrol etmek gibi belirli uygulamaları veya otomasyonları tetikleyen, kullanıcının belirli sesli komutları veya sorularıdır. Akıllı ev hoparlörleri ve bazı araç asistanları gibi ekransız cihazlar sesli işlemleri kullanır. Bu komutlar sıralı bir sonuç sayfası döndürmez, ancak genellikle tek bir sözlü sonuç ve daha fazla eylem için bir komut istemi verir. Hava durumu için bir Echo Dot cihazına sorarsanız, önceden belirlenmiş bir kaynaktan alınan verilere dayanarak hava durumunu yüksek sesle açıklayacaktır. Arama Motoru Sonuçları Sayfasını (SERP) görüntüleyecek ekran olmadığı için popüler hava durumu tahmin sitelerinin bir listesini döndüremez. Bu önemli bir ayrımdır.

Akıllı asistanlar, matematiksel dönüşümler için WolframAlpha'ya veya yerel işletme listeleri için Yelp'e ping atmak gibi, bu vokal pasaj sonuçlarını döndürmek için genellikle ikincil sitelerden veri çeker. Böyle bir kullanım örneği, "pizza sipariş et" için sesli arama olabilir. AI, sorguyu Yelp'e veya Google Haritalar'a yönlendirir ve sözlü olarak "Yakınlarda Yelp'te beş yıldızlı bir pizzacı buldum. Sipariş vermek veya yol tarifine bakmak için Joe's Pizza'yı aramak ister misiniz? " Bu bazen , bir arama motoru kullanıcıyı sayfaya göndermeden doğrudan bir soruyu yanıtlamak için içeriğin içinden bir özet veya pasaj döndürdüğünde " sıfır konumu " olarak bilinir .

Sıfır konumuna ulaşmak cihaza bağlıdır

Bir sesli işlem istemi için sıfır konumu sıralaması, bu sonuçların nereden alındığına bağlıdır. Örneğin, belirli bir fiziksel vitrinin yol tarifleri için sesli arama sıralamasını iyileştirmek, genellikle, zaten SEO planınızın bir parçası olarak yapıyor olabileceğiniz Google Haritalar ve Yelp gibi listeleme sitelerinde söz konusu işletmenin görünürlüğünü iyileştirme meselesidir.

Veri kaynağı, sesli aramayı çalıştıran platforma bağlıdır. Google ve Android cihazlar Google Yerel Paket'i kullanırken Siri, herhangi bir kategoride "en iyiyi" sorduğunda sonuçları döndürmek için Yelp'i tarar, aksi takdirde en yakın sonuçlara öncelik verir. Alexa, Bing, Yelp ve Yext'ten yerel sonuçlar aldığından, bu platformlarda doldurulmuş profillere ve sağlam listelere sahip olmak, bir işletmenin Alexa arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır.

Her asistan aynı zamanda NAP kimliğini de (bir işletmenin çevrimiçi girişinin adı, adresi ve telefon numarası) alır. NAP, biraz farklı ve bazen çakışan kaynaklardan konuma dayalı sonuçlar için profilleri çeker:

  • Siri, Yelp, Bing, Apple Maps ve Trip Advisor'daki NAP profillerinden yerel öneriler alıyor

  • Android cihazlar ve Google Asistan, Google My Business'tan NAP profillerini alıyor

  • Alexa, Yelp, Bing ve Yext'ten NAP profillerini çekiyor

  • Alexa tarafından desteklenen Cortana, Yelp ve Bing'den çekiyor

İşletme sayfasını sesli arama için optimize etmeyi uman bir kişi, business.google.com, bingmapsportal.com ve mapsconnect.apple.com adreslerindeki listelerinin tamamen doldurulduğundan emin olarak NAP profillerini tüm platformlarda en üst düzeye çıkarmak isteyecektir. Burası aynı zamanda Moz Local gibi bir itibar yönetimi ürününün , sıralamalarını iyileştirmek isteyen işletmelere yardımcı olabileceği yerdir .

Ses parçacığı özelliğinin peşinden gitmeli misiniz?

Yine, metin tabanlı bir web aramasında ilk sırayı elde etmek için kullanacağınız stratejilerin çoğu, sesli aramayı optimize etmek için hala geçerlidir. Ses performansını özel olarak iyileştirmek ve SERP özelliklerinde ve ses parçacıklarında görünmek için, sayfa içeriği yapılandırılmalıdır, böylece çıkarmak kolaydır, temelde üretmek istediğiniz öne çıkan snippet'i tersine mühendislikten geçirin. Ancak soru şu ki, bu tür aramalarda iyi bir sıralama elde etmenize gerçekten yardımcı olacak mı? Bu, hedefinize bağlıdır.

Optimize ettiğiniz sayfa yerel müşterilere daha fazla pizza satmak için oluşturulmuşsa, evet, Google My Business'tan NAP verilerinizi çeken ve pizzacının telefon numarasını yakındaki park etmiş aç bir yerel kişiye sağlayan öne çıkan bir snippet çok iyi bir şeydir. Ancak söz konusu sayfanın, glikoz izleme şeritleri için bir bağlı kuruluş bağlantısına tıklamaları yönlendirmek için diyabet yönetimi hakkında sponsorlu içerik sunması amaçlanıyorsa, Siri'nin Tip II diyabeti sekizinci sınıfa yüksek sesle tanımlamasına yardımcı olacak bir sayfa oluşturmak istemezsiniz. ödevlerini tamamlamak.

İçerik başlıklarının bir soruyla yapılandırılması ve ardından aşağıdaki paragrafta kısa bir yanıt verilmesi, Siri'nin kullanıcı tarafından benzer şekilde ifade edilen bir soru sorulduğunda belirli bir sayfadaki içeriği ezberleme olasılığını artırır. Bir dijital asistanın bir sesli arama sorgusuna yanıt verirken verdiği ilk cevaplar, tipik olarak "Kişiler Ayrıca Soruyor" gibi SERP özelliklerinde ve Google'ın Bilgi Grafiği sonuçlarında görünen aynı türden parçacıklardır.

Başka bir deyişle, Siri'nin web sitenizi "Şekerin kimyasal bileşimi nedir?" Adlı sesli soruyu yanıtlamak için geri getirme olasılığı düşüktür, ancak "Şeker DEHB'si olan çocuklar için gerçekten kötü mü?" Gibi bir aramaya yanıt vermek için öne çıkan bir snippet ile üst sıralarda yer alabilirsiniz. ? "

İçin mobil cihazlarda Safari Bilgi Paneli sonucunun ekran görüntüsü

Şeker sorgusu için mobil cihazlarda Safari SERP sonuçlarının ekran görüntüsü.

Sayfada ziyaretçi arayanlar için en değerli içerik, tek bir sözlü yanıtla yanıtlanması zor olan soruları ele alan türdür.

Rand Fishkin, 2016'da sesli arama hızlanmaya başladığından, ses parçacığının arama sonuçlarındaki rolüne ilişkin tahminlerini yaptı ve bu Beyaz Tahta Cuma günü içeriğinizi buna göre nasıl planlayabileceğiniz konusunda bazı önerilerde bulundu . Fishkin'e göre bu, sıralamaya çalıştığınız içerik için "güvenli" veya "tehlikeli" bölgede olup olmadığınıza bağlı olarak, sesli bir yanıtın kullanıcının sorgusunu sayfanıza göndermeden ne kadar kolay yanıtlayabileceğine bağlıdır. .

Fishkin, "Bence Google, Apple, Amazon, Alexa ve buna katılan tüm bu motorlar, basit verileri dağıtmaya ve yayıncılara cevap vermeye devam edecek" dedi.

Kullanıcılara, yayınladıkları bilgi türlerini sorgulamalarını tavsiye ederek, trafikle sonuçlanan sorguların yüzde X'inin Y kelimeden daha azıyla veya "hızlı bir resim veya hızlı bir grafik, hızlı bir sayı" ile yanıtlanabileceğini de ekliyor. o zaman motor bunu kendisi yapacak.

Fishkin, "Size ihtiyaçları yok ve açıkçası sizden daha hızlılar" diye özetledi. "Buna sizden daha hızlı ve doğrudan cevap verebilirler. Bu yüzden şunu dikkate almanın faydası olduğunu düşünüyorum: Yayınladığınız mevcut içerik ve gelecekte yapacağınız içerik planlarıyla bu stratejik çerçevenin güvenli veya tehlikeli kısmında mısınız? "

El yazısıyla çizilen birinin fotoğrafı

Kaynak

Götürmek

Sesle etkinleşen cihazlar giderek tüketicilerin günlük yaşamlarına daha fazla gömülüyor, ancak bu, içeriğimize sanki ses geleneksel arama motoru sonuç sayfasından aşağı iniyormuş gibi öncelik vermemiz gerektiği anlamına gelmez, bu da metni hep birlikte değiştirmekle tehdit eder. SEO. Akıllı asistanlar ve sesli cihazlar her yıl daha popüler olmaya devam etseler bile, şu anda çoğu tüketicinin teknik gadget ekosisteminde nispeten niş bir rol üstleniyorlar. Ses yapay zekaları daha sofistike hale geldikçe ve cihazlarımızla konuşmak daha normal hissetmeye başladıkça bu değişebilir, ancak endüstri hala bazı ciddi büyüyen sancılarla boğuşuyor.

Sesli arama ve sesli işlem teknolojisi hala ufukta beliren bazı gerçekten heyecan verici uygulamalara sahip ve pazarlamacılar, markalarını eller serbest deneyimine dahil etmenin akıllı yollarını şimdiden buluyorlar. İçeriği sesli arama için optimize etmek, bu bulmacanın yalnızca bir parçasıdır.

Yorumlarda bize 2021'de sesli aramanın nereye gittiğine dair en ateşli çekimlerinizi ve en çılgın tahminleri verin!


18/05/2021 22:45
sesli arama, sesli arama seo,sesli arama nasıl yapılır
Whoisr bir erbaa inşaat markasıdır.