Yerel Bulucu ve Google Haritalar: Ne Kadar Farklılar?

Yerel Bulucu ve Google Haritalar: Ne Kadar Farklılar?

Google, dünyanın şimdiye kadar bildiği en deneysel kuruluşlardan biri olmalı. Şirketin yerel arama arayüzleri söz konusu olduğunda, hepsini tek ve uyumlu bir bütün olarak sunmak yerine, yirmi yıldan fazla bir süredir farklı ancak ilgili özellik kümeleri, benzersiz URL'ler ve ayrı markalaşma ile parça parça bir şekilde ortaya çıktılar. Yerel aramanın yönleriyle ilgili diyalogda kafa karışıklığının ortaya çıkması şaşırtıcı değil. Siz, ajans iş arkadaşlarınız ve müşterileriniz, sırf hepiniz onlara farklı arayüzlerden baktığınız için kendinizi yerel sıralamalar hakkında çapraz amaçlarla konuşurken bulabilirsiniz!

Google Maps ile Google Local Finder dediğimiz nesne kesinlikle böyledir. Ajansınızdaki çok yetenekli organik SEO'lar bile, bunların önemli ölçüde farklı yerel işletme sıralamalarına sahip olabilecek iki farklı varlık olduğunu anlamayabilir.

Bugün, iki kullanıcı deneyiminin yan yana karşılaştırılması, uzman alıntıları ve bu önemli arayüzler arasında sıralamaların ne kadar farklı olduğunu gösteren ve nicelleştiren küçük, orijinal bir vaka çalışmasıyla bunu açıklığa kavuşturacağız.

Metodoloji

Hem Google Haritalar hem de Yerel Bulucu sıralamalarını, coğrafi olarak değiştirilmiş on farklı türde, yerel amaçlı arama ifadeleri ve Kaliforniya eyaletindeki on farklı kasaba ve şehirde manuel olarak topladım. Her sorgu için ilk 10 sırada yer alan markaları gözlemleyerek hem arama ifadesi hem de yerel ayardaki farklılıklara baktım. Sorgularım, yakınlığın etkisini ortadan kaldırmak ve her giriş için uzak bir sıralama düzeni temelini oluşturmak için uzaktaydı (bana en yakın şehir içinde gerçekleştirilmedi). Sıralanan sonuçlardaki fark yüzdesini keşfetmek için tüm verileri bir elektronik tabloda tablo haline getirdim.

Google Haritalar ve Yerel Bulucu ile ilgili çalışmamın sonuçları

Sonuçları sunmadan önce, bu iki benzer ancak benzersiz Google platformunun iyi bir tanımını sunduğumdan emin olmak istiyorum. Yerel arama yapan herhangi bir kullanıcı ("en iyi tacos san jose" gibi) derin yerel sonuçlar için iki yol izleyebilir:

 1. Birinci yol, genellikle organik arama sonuçlarının üst kısmına yakın üç sonuçtan oluşan yerel bir paketle başlar. Tıklandığında, yerel paket kullanıcıyı, yerel pakette bir harita eşliğinde birden fazla listeye sahip olacak şekilde genişleten Yerel Bulucu'ya götürür. Bu tür sonuçlar google.com/search adresinde mevcuttur.
 2. İkinci yol, varsayılan olarak Google Haritalar'ı içeren herhangi bir Android cihazda başlayabilir veya organik SERP'lerin üzerindeki "Haritalar" sekmesini tıklayarak bir masaüstü cihazda başlayabilir. Bu tür sonuçlar, sıralı işletmeler listesi ve ilişkili haritalarla Yerel Bulucu'ya oldukça benzer görünür, ancak google.com/maps adresinde bulunur.

İşte yan yana bir karşılaştırma:

İlk bakışta, bu iki kullanıcı deneyimi, bazı küçük biçimlendirme ve içerik farklılıklarıyla oldukça benzer görünüyor, ancak URL'ler farklı ve bu ekran görüntüsünde de fark edebileceğiniz şey, sıralamaların kendilerinin farklı olmasıdır. Bu örnekte, sonuçlar aslında şaşırtıcı derecede farklıdır.

Uzun zamandır Haritalar ve Yerel Bulucu sonuçlarının ne kadar farklı olduğunu kendim için ölçmek istedim ve bu yüzden aşağıdakileri izlemek için bir elektronik tablo oluşturdum:

 1. Bazı ana terimler ve daha rafine bir amaca sahip bazı uzun kuyruklu terimler dahil olmak üzere farklı türlerde on arama ifadesi.
 2. Büyük California eyaletinin her yerinden on kasaba ve şehir, geniş bir nüfus oranını kapsıyor. Örneğin, Angels Camp sadece 3.875 kişilik bir nüfusa sahipken, LA yaklaşık 4 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

Hepsi birlikte ele alındığında, Local Finder ile Haritalar sonuçlarındaki ortalama farkın tüm şehirlerde% 18,2 olduğunu buldum. Tüm arama ifadelerinde ortalama fark% 18,5'ti. Diğer bir deyişle, iki platformdaki sonuçların neredeyse beşte biri eşleşmedi.

İşte verilerin daha ayrıntılı bir dökümü:

Arama ifadesine göre ortalama fark yüzdesi

 • hamburger (% 11)
 • bakkal (% 19)
 • Çocuk doktoru (% 12)
 • kişisel yaralanma avukatı (% 18)
 • ev temizlik hizmeti (% 10)
 • elektrikli araç bayisi (% 16)
 • en iyi tacos (% 11)
 • en ucuz vergi muhasebecisi (% 41)
 • yakındaki turistik yerler (% 8)
 • kadın giyim (% 39)

Şehre göre ortalama fark yüzdesi

 • Melekler Kampı (% 28)
 • San Jose (% 15)
 • San Rafael (% 24)
 • San Francisco (% 4)
 • Sacramento (% 16)
 • Los Angeles (% 25)
 • Monterey (% 14)
 • San Diego (% 16)
 • Eureka (% 25)
 • Grass Valley (% 15)

Birçok anahtar kelime / konum kombinasyonu iki platform arasında% 0 fark gösterirken, diğerleri% 20,% 30,% 50,% 70 ve hatta% 100'lük derecelerde farklılık gösterdi.

Bu küçük çalışma bizim için herhangi bir güvenilir model ortaya çıkarsa çok güzel olurdu. Örneğin, küçük, kırsal Melekler Kampı kasabasının en çeşitli SERP'lere (% 28) sahip yerel ayar olduğu gerçeğine bakıldığında, topluluk ne kadar küçükse, sıralamadaki varyansın o kadar büyük olacağı düşünülebilir. Ancak böyle bir fikir, LA'de ikinci en değişkenliğe sahip şehir olduğunu gözlemlerken kurucuları (% 25).

Benzer şekilde, "en ucuz vergi muhasebecisi" gibi daha uzun kuyruklu bir aramanın en fazla farklılığı (% 41) içerdiği gerçeğine bakıldığında, arama amacındaki daha fazla ayrıntılandırmanın daha çeşitli sonuçlar verdiğini teorileştirmek cazip gelebilir. Ancak daha sonra, "en iyi tacos" sonuçlarının Google Haritalar ve Yerel Bulucu'da yalnızca% 11 farklı olduğunu görüyoruz. Öyleyse, bana göre, bu sınırlı veri kümesinden ayırt edilebilir bir model yok. Binlerce SERP çekersek belki anlatılar ortaya çıkabilir.

Şimdilik, güvenle söyleyebileceğimiz tek şey, bir işletmenin Google'ın Yerel Bulucu'da sahip olduğu sıralamaların, Google Haritalar'daki sıralamalarıyla sık sık eşleşmeyeceğini kanıtladığımızdır. Anahtar kelime / yerel ayar kombinasyonları için tek tek sonuç kümeleri hiç, bir şekilde, önemli ölçüde veya tamamen farklılık göstermeyebilir.

Haritalar ve Bulucular: Fark nedir ve neden?

Çalışmamızdan elde ettiğimiz yukarıdaki bulgular doğal olarak şu soruyu gündeme getiriyor: Neden aynı sorgu için sonuçlar iki Google platformunda farklı? Bununla ilgili yorum için, en sevdiğim yerel SEO'lardan üçüne varyansın kaynağı ve gözlemledikleri diğer önemli değişkenler hakkındaki teorileri sordum.

Near Media Kurucu Ortağı Mike Blumenthal şöyle diyor:

“Farklılıkların, iki ortamdaki 'görünüm portu' en boy oranındaki ince farklılıklardan ve boyut farklılıklarından kaynaklandığını düşünüyorum. Görüntü alanı, gösterilecek kadar alakalı liste kohortunu etkili bir şekilde tanımlar. Daha büyükse, büyük olasılıkla daha fazla uygun giriş vardır ve bunlardan biri güçlü olursa sonuçlar değişiklik gösterir. "

İşte Mike'ın tanımladığı şeyin bir örneği. Yerel Bulucu ve Google Haritalar'da aynı aramanın sonuçlarına yan yana baktığımızda, haritada gösterilen alanın otomatik yakınlaştırma düzeyinde farklı olduğunu sıklıkla görüyoruz:

Uberall Çözüm Mühendisi Krystal Taing , ek ayrıntılarla bu anlayışı onaylıyor:

"Tipik olarak, Haritalar'da aramalara başladığımda, işletme kategorilerinin yanı sıra daha geniş bir sonuç alanının sunulduğunu görüyorum. Yerel Bulucu'daki sonuçlar genellikle daha spesifiktir ve işletmeler hakkında daha fazla ayrıntı gösterir. Haritalar tabanlı sonuçlar, kullanıcılara keşif ve göz atma isteğini gösterecek şekilde sunulur. Bu, Yerel Bulucu'dan farklıdır, çünkü bu sonuçlar daha mutlaktır ve Google'ın önceden belirlenmiş işletmeleri ve bilgileri kullanıcı tarafından değerlendirilmek üzere zorlamasıyla ilgilidir. "

Krystal bir GMB Altın Ürün Uzmanı ve onun yorumu, kendi çapındaki bir uzmanın, Google'ın Haritalar ile Finder arayanların amacını nasıl farklı bir şekilde görebileceğini tanımladığını ilk kez duymuştum. Büyüleyici fikir!

Sterling Sky Kurucusu Joy Hawkins , kullanıcı deneyimi ve iki platform arasındaki raporlamadaki diğer farklılıkları vurguluyor:

"Değişen, esas olarak Google'ın gösterdiği özelliklerdir. Örneğin, ürünler Yerel Bulucu'daki listede görünecek, ancak Google Haritalar'da görünmeyecek ve özellik simgeleri (kadınlar tarafından yönetilen, Siyahların sahip olduğu vb.) Google Haritalar'da görünecek, ancak Yerel Bulucu'da gösterilmeyecektir. Ayrıca, Yerel Finder yapılan aramalar aramada aynı kefeye olsun Haritalar'daki aramalara oysa Google My Business (GMB) Insights ayrı raporlanır. Google şimdi bunu platforma ve cihaza göre de bölümlere ayırıyor . "

Özetle, Google Haritalar ve Yerel Bulucu arayıcıları, en azından kısmen benzersiz bir UX'e sahip olabilir, çünkü Google farklı şekilde haritalanmış bir arama alanını ortaya çıkarabilir ve farklı listeleme öğelerini vurgulayabilir. Bu arada, yerel işletme sahipleri ve pazarlamacıları, Google'ın bu platformları çevreleyen etkinlikleri nasıl raporladığındaki farklılıkları keşfedecekler.

Google Haritalar ve Yerel Bulucu değişkenleri hakkında ne yapmalısınız?

Her zaman olduğu gibi, Google'ın yerel arama sonuçlarını görüntüleme şeklini değiştirmesine neden olmak için bir kişinin yapabileceği hiçbir şey yoktur. Yerel SEO en iyi uygulamaları, Google'ın görüntülediği her şeyde yukarı çıkmanıza yardımcı olabilir, ancak Google'ın belirli bir platformda gösterdiği arama yarıçapını değiştirmesine neden olamazsınız.

Bununla birlikte, bu çalışmadan öğrendiklerimize dayanarak değerlendirmeniz için önerdiğim üç şey var.

1. İstediğiniz arama ifadelerinden herhangi biri için Google Haritalar’ın Yerel Bulucu’dan daha geniş bir ağ oluşturup oluşturmadığına bakın.

Araştırmam sırasında keşfettiğim Haritalar ile Yerel Bulucu arasındaki farkın en uç örneğini size göstermek istiyorum. İlk olarak, buradaki işaretçi, doğu Kaliforniya'daki Sierra eteklerindeki Melekler Kampı kasabasını gösteriyor:

"Yaralanma avukatı melekler kampı" araması için, Yerel Bulucu sonuçlarına eşlik eden otomatik yakınlaştırma düzeyinde haritanın kapsadığı alanı not edin:

Bu sonuç yarıçapındaki herhangi iki nokta arasındaki en büyük mesafe yaklaşık 100 mildir.

Şimdi, bunu Google Haritalar'da otomatik yakınlaştırma düzeyinde görünen aramayla karşılaştırın:

Şaşırtıcı bir şekilde, Google Haritalar'daki bu arama için üç durumlu bir sonuç döndürüyor. Bu haritadaki iki raptiye arasındaki en büyük mesafe yaklaşık 1.000 mildir!

Bahsettiğim gibi, bu gördüğüm en uç durumdu. Çoğu yerel SEO uzmanı gibi, konumlarının ötesinde sıralama yapmak isteyen müşterilere , bir kullanıcının markanın iş yerinden ne kadar uzaklaşırsa, yerel sonuçlarında ortaya çıkma olasılıklarının o kadar düşük olduğunu açıklamak için oldukça zaman harcadım . Tipik olarak, yerel paket sıralaması için en iyi şansınız, kendi mahallenizde başlar, şehrinizde bazı sıralamalar için makul bir şans ve ardından şehrinizin sınırlarının ötesinde daha düşük bir şans.

Ancak Haritalar'ın farklı davranışları benzersiz fırsatlar sağlayabilir. Pazarınızda olup bitenler daha ılımlı olsa bile, sonuçların yarıçapı açısından, tavsiyem Google'ın Haritalar'daki arama terimleriniz için oluşturduğu netliği incelemenizdir. Yerel Bulucunun sağladığından biraz daha genişse ve işin daha uzak yerlerden müşteri çekmeyi değerli kılacak bir yönü varsa, bu, bazı stratejik pazarlama faaliyetlerinin bu alışılmadık durumdaki konumunuzu potansiyel olarak güçlendirebileceğini gösterebilir. Sonuçlar.

Örneğin, örneğimizdeki daha uzaktaki avukatlardan biri, Angels Camp'teki müşterilerin Google tabanlı incelemelerinde bu kasabanın adını belirtmelerini sağlamak için daha çok çalışabilir veya mümkün olan en iyisini arayan Angels Camp müşterileriyle ilgili bazı Google yayınları yayınlayabilir. mesafeden bağımsız olarak avukat veya aynı konu hakkında bazı web sitesi içeriği yayınlayın veya bu daha uzak topluluk içinde yeni ilişkiler ve bağlantılar kurmaya çalışın. Bunların hepsi çok deneysel, ama aklıma oldukça ilgi çekici. Burada biraz yabancı bir bölgedeyiz, bu yüzden denemekten ve test etmekten korkmayın!

Her zaman olduğu gibi, tüm yerel arama sıralamalarının değişken olduğunu unutmayın. Öncelikle işlemlerin büyük kısmı için en dar kullanıcı-işletme yakınlık oranlarına dayanan sektörler için, daha fazla uzaktan görünürlük değeri olmayabilir. Örneğin, bir marketin uzaktaki arama yapanlardan fazla ilgi görmesi pek olası değildir. Ancak birçok sektör için, bu üç kriterden herhangi biri, daha geniş bir yerel sıralama yarıçapını son derece memnuniyetle karşılayabilir:

 • İş modeli, geleneksel olarak, oteller veya turistik yerler gibi (burada pandemi sonrası düşünülürse) oraya ulaşmak için belli bir mesafeye seyahat etmekle ilişkilendirilir.
 • Sunulan malların veya hizmetlerin nadir olması, işi daha uzun mesafeden sürmeye değer kılar. Bu, birkaç yakın seçeneğin bulunduğu kırsal alanlarda oldukça yaygındır.
 • İşletme, salgın nedeniyle web sitesinde dijital alışverişi hayata geçirdi ve şimdi yerine getirme yöntemi olarak sürücü teslimatı veya geleneksel nakliye ile daha geniş bir bölgede mümkün olduğunca çok müşteriye satış yapmak istiyor.

Bu senaryolardan herhangi biri pazarladığınız yerel bir markaya uyuyorsa, odak arama ifadeleri için kesinlikle Google Haritalar davranışına bakın.

2. Google'ı pazarladığınız yerel işletmelerle ilgili olası tüm ayrıntılarla doldurun

Joy Hawkins'in yukarıda bahsettiği gibi, Google'ın iki platformundaki listelerde görüntülediği öğeler arasında pek çok ince fark olabilir. Bu taco dükkanının Haritalar listesine nasıl dahil edildiğine, ancak bunların Finder'da bulunmadığına bakın. Gerçek şu ki, Google, çeşitli yerel arayüzlerin içeriğini o kadar sık ​​değiştiriyor ki, uzmanlar bile sürekli olarak kendilerine ve bazı unsurların yeni olup olmadığını soruyorlar.

İyi haber şu ki, sadece 5 taahhütte bulunursanız, burada minutiae hakkında endişelenmek için bir dakikanızı ayırmanıza gerek yok:

 • Google My Business kontrol panelinde yapabileceğiniz her alanı doldurun
 • Buna, Google İşletme Profilinde bulunan Google Questions and Answers gibi gösterge tablosu dışı öğelere mütevazı bir yatırım ekleyin.
 • Web sitenizin, sıralamak istediğiniz terimler için optimize edildiğinden emin olun
 • Google'ın girişlerinizdeki "web sonuçları" referansları olarak kullandığı üçüncü taraf web sitelerinde tanıtım kazanın. 

Bunun uzun bir sipariş olduğunun farkındayım, ancak aynı zamanda basit, iyi bir yerel arama pazarlaması ve eğer işe koyarsanız, Google'ın platform değişkenlerinden bağımsız olarak konumlarınız hakkında yüzeye çıkacak pek çok şeyi olacaktır.

3. Google Haritalar'ı geleceğe dönük olarak inceleyin

Bir kuruluş olarak Google Haritalar, önümüzdeki birkaç yıla yayılacak mobil uygulama geliştirmeyle 2005 yılında piyasaya sürüldü. Yerel Bulucu, aksine, 2015'ten beri sadece bizimle birlikte. Yerel paketler varsayılan olarak Yerel Bulucu'ya ayarlandığından, yerel SEO endüstri çalışmasının araştırma payını Google Haritalar yerine bu arayüzlere verdiğini düşünüyorum.

Yine de Haritalar, Google'ın zaman çizelgesindeki altın eskidir (her ne kadar Google, Harita Oluşturucusu topluluğunun yükselişi ve düşüşünü saygısız bir şekilde ele almış olsa da ) ve Haritalar'ın, yakın zamanda yapılan bir çalışmada, aramadan üç kat daha fazla gösterime sahip olduğu görüldü. Haritalar, Android cihazlarda varsayılan uygulamadır ve diğer mobil marka kullanıcıları da sıklıkla tercih eder. En ilgi çekici olanı ise Google,  Yerel Bulucuyu Haritalar ile değiştirme fikrini benimsiyor gibi görünüyor , ancak bundan henüz bir şey çıkmadı.

2021'in Google Haritalar'a bakmaya, onunla etkileşim kurmaya ve tavşan deliklerinden aşağı inen garip duvarlı bahçeye gitmeye daha fazla zaman ayırmak için iyi bir yıl olduğunu öneririm, Google'ın bu devasa arayüze eklemeye devam ettiği. Bunu tavsiye ediyorum, çünkü Google'ın, konsolidasyon yoluyla, bağlantısız yerel arayüzlerin on yıllardır aşamalı olarak dağıtımını düzenlemesinin sadece bir an meselesi olduğunu düşünüyorum ve Haritalar, Google'da baskın sürüm haline gelme geçmişine sahip.

Özetliyor

Resim kredisi: Ruparch

 

Bugün, Google Haritalar sıralamalarının, Yerel Bulucu sıralamalarından ortalama olarak yaklaşık% 20 farklı olduğunu öğrendik ki, bunun kısmen, benzersiz görünüm bağlantı noktası oranlarından kaynaklanabileceğini, Google'ın iki taraftaki kullanıcıların niyetini görebilmesinin mümkün olabileceğini platformlar farklıdır ve iki listeye yan yana baktığımızda Google'ın görüntülediği listeleme içeriğinde gösterilebilir değişkenler vardır. Ayrıca, daha geniş bir tüketici yarıçapından yararlanabilecek sektörlerin önümüzdeki yıl Google Haritalar'ı incelemek için akıllıca olacağı bazı senaryolara da baktık.

Google'ın haritalama projesinin büyük deneyine katılan herkesi biraz cesaretlendirmek istiyorum. Yukarıdaki fotoğraf, MÖ 500 civarında İtalyan Alplerinde bir kayanın üzerine kazınmış olan Bedolina Haritasına aittir . Yolları, tarım alanlarını, köyleri ve orada yaşayan insanları çizen, bilinen en eski topografik haritalardan biridir. Bunu Demir Çağı'nın Sokak Görünümü olarak kabul edin.

Bu resmi paylaşıyorum çünkü dijital haritacılık ile bağlantılı yerel bir SEO olarak çalışmanızın, doğası gereği deneysel bir ortamda çalışmak için isteklilik gerektiren çok uzun bir yolculuğun sadece bir ayağı olduğunu hatırlatmak çok güzel. Bu kalıcı değişiklik durumunu istemcilere iletebilirseniz, bir sonraki Yakınlaştırma toplantınızın her iki tarafındaki stresi azaltabilir. Sıralamalar yükselir ve düşer ve gördüğümüz gibi, yakından ilişkili platformlar arasında bile farklılık gösterirler, bu da sabrı gerekli kılar ve genel büyümenin büyük resmi görünümünü oldukça temel hale getirir. Çalışmaya devam edin ve öğrendiklerinizi topluluğumuzla paylaşarak ilerideki haritalanmış yolda bize yardımcı olun.


23/03/2021 23:01
google haritalar 3d,google haritalar yer ekleme,google haritalar mesafe ölçme
Whoisr bir erbaa inşaat markasıdır.